Kawęczyn: Wyjątkowy jubileusz w Tokarach. Mieszkańcy świętowali 660-lecie swojej miejscowości

Tokary

Przy pięknej, wakacyjnej pogodzie mieszkańcy Tokar Pierwszych (gm. Kawęczyn) oraz zaproszeni goście świętowali 660-lecie tej miejscowości. Obchodzony w niedzielę, 26 czerwca, wyjątkowy jubileusz był okazją do wspomnień i doskonałej zabawy.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się na skwerze im. 650-lecia Tokar, gdzie przy pamiątkowej tablicy złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w intencji mieszkańców. Dalsza część obchodów zorganizowana została na stadionie sportowym. W okolicznościowych przemówieniach wspominano nie tylko historię samej miejscowości, ale też podkreślano wspaniały rozwój na przestrzeni lat.

Pisane dzieje wsi Tokary rozpoczynają się w XIV wieku. Najstarszy dokument pochodzi z dnia 22 marca 1362 r. i jest opublikowany w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski, tom III, nr 1472. Jest tam mowa o Przedwoju z Tokar („Predvoyo de Thokar” ) pochodzącym najprawdopodobniej z rodu Awdańców- potężnego rodu rycerskiego pochodzenia germańskiego w dawnej Polsce. W dalszej części źródeł pisanych wspomniano o Pietraszu. Są to pierwsi tokarzanie zapisani w dokumentach. Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone na terenie Tokar w 1991r. wskazują na ślady osadnictwa sięgającego epoki brązu, żelaza, a przede wszystkim kultury łużyckiej i przeworskiej. Najprawdopodobniej z okresu średniowiecza pochodzą ślady istnienia dworu na kopcu znajdującego się na wyspie przy stawie za kościołem. Tokary Wielkie, w których istniał folwark należały do proboszcza, natomiast Tokary Małe były własnością prywatną rodziny Tokarskich. Od 1827r. do 1937r. miejscowość Tokary była siedzibą Gminy Tokary. Początkowo gmina mieściła się w szkole a następnie w 1926r. została przeniesiono do nowego budynku, w którym obecnie znajduje się ośrodek zdrowia. Po zniesieniu gminy, od 1938r. do 1953r. teren Sołectwa Tokary przynależał do Gminy Kowale Pańskie. Gmina Tokary jako Gromadzka Rada Narodowa została reaktywowana w roku 1954 i przetrwała do 1972 r.

O osiągnięciach sołectwa Tokary można było dowiedzieć się odwiedzając specjalnie przygotowane stoisko. Najmłodsi mogli do woli szaleć na dmuchanych zjeżdżalniach, a na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez mieszkańców. Niedzielne popołudnie minęło w radosnej i rodzinnej atmosferze.

fot. Agnieszka Baran / iTurek.net

Gm.Turek: Mistrzostwa Wielkopolski U16 U18 U20
Tuliszków: Tradycja, kultura, ruch....krzepią nasz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - sąsiad w piątek, 01 lipca 2022 13:41

jaki jubileusz? Mieszkańcy Tokar złożyli się po 20 zł i zrobili psudo-imprezę jedynie dla siebie! Wstyd na cały powiat!

jaki jubileusz? Mieszkańcy Tokar złożyli się po 20 zł i zrobili psudo-imprezę jedynie dla siebie! Wstyd na cały powiat!
Gość - ja w środa, 29 czerwca 2022 14:47

Więcej pracowników obsługi niż gości...

Więcej pracowników obsługi niż gości...
Gość - wieś w wtorek, 28 czerwca 2022 08:16

Patrząc na zdjęcia to widać, że fotograf miał problemy z uchwyceniem ludzi. Nikogo nie było?

Patrząc na zdjęcia to widać, że fotograf miał problemy z uchwyceniem ludzi. Nikogo nie było?
Gość - Gosc w poniedziałek, 27 czerwca 2022 12:51

Nie wierzę Bartosika nie było. Co za zniewaga dla ministra

Nie wierzę Bartosika nie było. Co za zniewaga dla ministra;)
Gość - mieszkaniec w poniedziałek, 27 czerwca 2022 15:37

Poważnie???? Nikt Wąsika nie zaprosił? I fotek nie było... Jako rodowity Tokarzak zrobiłby sobie przy otwarciu imprezy. Jaka szkoda:-(((

Poważnie???? Nikt Wąsika nie zaprosił? I fotek nie było... Jako rodowity Tokarzak zrobiłby sobie przy otwarciu imprezy. Jaka szkoda:-(((
Gość - ja w poniedziałek, 27 czerwca 2022 10:48

jak zawsze info po imprezie:-(

jak zawsze info po imprezie:-(
Gość
środa, 17 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.