Kto zapełni budynki po gimnazjalistach?

Szkoła im. ks. Jana Twardowskiego

To pierwszy rok szkolny bez gimnazjalistów, ale za to ze szkołami budowanymi specjalnie na ich potrzeby. Już teraz wiadomo, że nie stoją one puste, częściowo zajęli je uczniowie podstawówek. Pojawiają się też kolejne plany ich wykorzystania.

Opustoszałe budynki po gimnazjach w całym kraju to to pokłosie reformy szkolnictwa i przywrócenia ośmioklasowych szkół podstawowych. Tymczasem w 1999 roku, gdy w systemie edukacji pojawił się pierwszy rocznik gimnazjalistów wiele samorządów postanowiło wybudować specjalnie dla nich okazałe gmachy. Niektóre budowano w sąsiedztwie podstawówek, inne stanowią samodzielne obiekty. Po wygaszeniu gimnazjów samorządy stanęły przed dylematem - co zrobić z tymi obiektami. Na problem zagospodarowania pomieszczeń w budynku po dawnym gimnazjum w Brudzewie radni zwrócili uwagę podczas sierpniowej sesji. Jak poinformowała wówczas dyrektor szkoły podstawowej, w obecnym roku szkolnym na parterze odbywa się będą jeszcze zajęcia, natomiast piętro będzie niewykorzystane. W 2010 roku powstał budynek gimnazjum we Władysławowie. Po dziewięciu latach został on przejęty przez szkołę podstawową.

- Mamy o tyle dobrze, że oba gmachy są ze sobą połączone, ale nie wszystkie sale są zagospodarowane - mówi wójt Elżbieta Klanowska.

Podobnie jest w Malanowie, gdzie - choć budynki szkoły podstawowej i gimnazjum - są od siebie oddalone, to właśnie podstawówka przejęła obiekt. Uczniowie klas I-III uczęszczają do budynku przy ul. Szkolnej, zaś klasy IV-VIII mają lekcje przy ul. Parkowej. Jak informuje wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak więcej wolnych sal będzie teraz przy ul. Szkolnej, ale w planach jest utworzenie tam przedszkola.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie z programu „Posiłek w szkole” na remont stołówki i stołówka przy Parkowej będzie teraz tą docelową w której będą panie działać i rozdawać posiłki dla wszystkich szkół - informuje wójt Augustyniak.

Pomysłów na zagospodarowanie sal po gimnazjach raczej nie braknie, gorzej może być ze środkami na ich realizację, bo na to samorządowych budżetów nikt nie przygotował.

W niedzielę Narodowe Czytanie nowel
Nowy batalion 12 WBOT

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 31 październik 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.