Leszczyńska przysięga w koszarach

WOT Leszno

W najbliższą niedzielę, 9 grudnia o godz. 12.00 w leszczyńskich koszarach, na terenie 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego przysięgę złożą wielkopolscy Terytorialsi. Będzie to już trzecie zaprzysiężenie ochotników z Wielkopolski. Na placu apelowym stanie ponad 200 żołnierzy, spośród których 80 ochotników wypowie uroczyście, w obecności swoich najbliższych słowa: „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam!”.

Przysięga leszczyńska po raz pierwszy odbędzie się w koszarach, ale ich bramy tego dnia będą otwarte dla rodzin i wszystkich chcących wziąć udział w tym podniosłym wydarzeniu.

„Leszczyńska przysięga będzie zwieńczeniem szkolenia, które odbywało się w systemie weekendowym. Pozwoliło to wzbogacić Brygadę o wiele talentów personalnych, co nie byłoby możliwe gdyby nie unikatowy model szkolenia oparty na sobotnio-niedzielnym szkoleniu”. – mówi Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Rafał Miernik.

Wśród ślubujących Ojczyźnie znajdą się przedstawiciele różnych profesji m.in: informatycy, nauczyciele, fizjoterapeuci, handlowcy, personel medyczny, mechanicy, PR-owcy, studenci, rolnicy, stolarze, kierowcy, sportowcy. Osoby te wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody i mają różne pasje, ale łączy ich olbrzymi patriotyzm, przekonanie, że uczestniczą w czymś wyjątkowym oraz gotowość do obrony Ojczyzny i wspierania lokalnych społeczności.

Z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa ilość aplikacji kobiet i coraz większa ilość osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie, w niespełna dwa lata po utworzeniu, w szeregach piątego rodzaju sił zbrojnych służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy.

Przed 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej kolejne wcielenia, na które już dziś zgłosiło się kilkuset ochotników. Duża ich część planuje odbyć szkolenie podstawowe w okresie ferii zimowych, by tym samym wziąć udział w historycznej przysiędze 26 stycznia. Przypadnie ona w setną rocznicę przysięgi, złożonej w ubiegłym stuleciu przez żołnierzy Wojsk Wielkopolskich i to dokładnie w tym samym miejscu. Wówczas na Placu Wolności w Poznaniu staną dwie formacje: współczesnych Terytorialsów oraz odtwórców historycznych w mundurach sprzed 1919 roku, którzy swoją obecnością odwołają się do pamiętnego wydarzenia na ziemi wielkopolskiej.

Anna Szymaniak
rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Malanów: 27-latek cudem przeżył wypadek i zbiegł z...
Władysławów: Samochód osobowy spłonął na A2

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 09 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.