Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Czym jest zespół mięśnia gruszkowego i jak sobie z nim radzić?

mięsień gruszkowy

Jednym z problemów, który spotyka wielu z nas jest zespół mięśnia gruszkowego. Coraz częściej zdarzają się osoby, którym doskwiera ból w okolicy pośladka, czasem promieniującym do stawu biodrowego czy nawet wzdłuż kończyny dolnej.

Bardzo często bólowi towarzyszy uczucie drętwienia. Dolegliwości bólowe, które zlokalizowane są w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz w pośladku są kojarzone z rwą kulszową, jednak należy pamiętać, że objawy te mogą również sugerować, że mamy do czynienia z zespołem mięśnia gruszkowatego.

Mięsień gruszkowaty położony jest za stawem biodrowym, a dokładniej pod mięśniem pośladkowym wielkim. Jest on niewielkich rozmiarów strukturą pomiędzy drugim a czwartym kręgiem krzyżowym. Istotnym elementem dla występowania zespołu mięśnia gruszkowatego jest jego sąsiedztwo z nerwem kulszowym, który przebiega pod mięśniem lub wnika bezpośrednio do niego. U większości osób, w prawidłowych warunkach anatomicznych nerw ten mieści się pod mięśniem gruszkowatym.

W związku z anatomią, wzmożone napięcie mięśnia gruszkowatego może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie nerwu kulszowego, co w konsekwencji będzie dawało następujące objawy:
-ból dolnego odcinka kręgosłupa oraz pośladka,
-promieniowanie bólu w dół kończyny dolnej – do łydki, a nawet stopy,
-ból spotęgowany pochylaniem się do przodu, unoszeniem nogi lub długotrwałym siedzeniem,
-zaburzenia czucia w postaci drętwienia, mrowienia lub przeczulicy,
-zaburzenia chodu, w tym utrudnione wchodzenie po schodach,
-ograniczenie ruchów stawu biodrowego, zwłaszcza rotacji,
-osłabienie mięśni pośladkowych i pogorszenie stabilizacji miednicy.

Powyższe objawy, które najbardziej niepokoją pacjentów, a kojarzone zwykle z rwą kulszową mogą jednak wskazywać na zespół mięśnia gruszkowatego. Niezbędne jest w takim wypadku wykonanie testów specjalistycznych (wykonuje je fizjoterapeuta lub lekarz), badań obrazowych (RTG, MRI) oraz palpacyjnej oceny bolesnego obszaru.

Jak zatem powinno wyglądać postępowanie terapeutyczne?
Kluczowym elementem terapii powinno być zniwelowanie ucisku na nerw kulszowy oraz zmniejszenie stanu zapalnego i wzmożonego napięcia mięśnia gruszkowatego. Stosuje się następujące elementy:
-fizykoterapię (elektroterapię, jonoforezę czy ultradźwięki),
-poizometryczną relaksację mięśni,
-masaż funkcyjny mięśnia,
-mobilizację stawów,
-neuromobilizację (rozciąganie i napinanie nerwu kulszowego),
-taping

W leczeniu zespołu mięśnia gruszkowatego stosuję również zabieg igłoterapii suchej. Właśnie tę metodę stosuje dr n. med. i n. o zdr. Magdalena Dębińska. Zabieg ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz bardzo skutecznie reguluje organizm człowieka poprzez odruchowe mechanizmy i procesy neurofizjologiczne zgodnie z planem natury. Dla osób, które zdecydowały się na ten rodzaj terapii, odczucie jej pozytywnych skutków pojawia się niemalże od razu – ma postać mniejszego bólu i obniżenia napięcia. Ostateczny efekt uzyskiwany jest po kilku zabiegach.

Dla uzyskania najlepszego efektu terapii wprowadzane jest również rozluźnianie punktów spustowych (najbardziej napiętych i bolesnych) wraz terapią manualną i odpowiednio dobranymi ćwiczeniami (które chory wykonuje w domu).

Należy pamiętać, że rehabilitacja powinna się rozpocząć jak najszybciej od momentu postawienia diagnozy – da nam to możliwość powrotu do pełnej sprawności.

Jeśli ktoś z Państwa lub Waszych bliskich zmaga się z problemem zespołu mięśnia gruszkowatego - zapraszamy do kontaktu

Dr n. med. i n. o zdr. Magdalena Dębińska
Russocice 14
Tel. 665 41 43 43

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliot...
GKS Kasztelania Brudzew II rywalizował z drużyną ...
 

Komentarze 1

Gość - Pina w poniedziałek, 24 maja 2021 20:21

Polecam Panią Madzie każdemu, mi właśnie pomogła w zapaleniu mięśnia gruszkowatego.

Polecam Panią Madzie każdemu, mi właśnie pomogła w zapaleniu mięśnia gruszkowatego. :)
Gość
piątek, 26 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.