Samochodem przez Austrię i Czechy - gdzie kupić winiety?

samochodem przez Austrię i Czechy

Prawdziwa wyprawa samochodowa rodem z filmów to marzenie niejednej osoby. I rzeczywiście warto to zrobić, bo ciężko o większą wolność i swobodę w podróżowaniu, jak właśnie wtedy, gdy decydujemy się na wybór własnego auta. Na początku najlepiej zacząć od Europy, która oferuje mnóstwo atrakcji - piękne rajskie plaże, góry, doliny, rzeki, morza, miasta i magiczne wsie - wszystko, czego dusza podróżnika może zapragnąć. Oczywiście, taka wyprawa wiąże się z odpowiednim przygotowaniem i mowa tutaj nie tylko o budżecie finansowym czy dobrze zaplanowanej trasie. Najważniejsza jest bowiem znajomość przepisów w danym kraju, a w tym również winiet. Jeśli zatem udajecie się do Austrii, miejcie to na uwadze!

Dlaczego winieta jest aż tak istotna?

Większość państw europejskich nie pobiera opłat za pokonywane przez samochód trasy szybkiego ruchu. Niektóre decydują się na taki krok wyłącznie na wyznaczonych odcinkach, jak na przykład Niemcy. Inne z kolei wymagają posiadania dowodu uiszczenia opłaty za przejazd, czyli tzw. winiety. Dawniej można było ją nabyć wyłącznie w dedykowanych temu miejscach, np. na stacjach benzynowych. Wówczas jedną część naklejki umiejscawia się na przedniej szybie pojazdu, zaś drugą zatrzymuje do ewentualnej kontroli. Taka forma winiety wciąż jest honorowana w większości krajów europejskich, w tym m.in. w Czechach. Przed podróżą przeczytajcie jednak więcej o winiecie do Czech. To ważne, bo wraz z rozwojem Internetu i cyfryzacji, rozpoczęto próby przeniesienia winiety do świata online i dzisiaj za pomocą paru kliknięć możemy nabyć tzw. e-winiety.

To ogromne ułatwienie, bo nie trzeba już nigdzie jeździć. Ot, wystarczy wybrać interesujący nas pakiet i gotowe! W przypadku podróży do Austrii warto jednak pamiętać, że winieta zyskuje ważność dopiero po 18 dniach od jej zakupu. W przypadku braku winiety jesteśmy narażeni na wysokie mandaty - w Austrii taka kara wynosi ok. 130 EUR. Zresztą nie tylko w Austrii czekają nas srogie mandaty za brak winiety. W Słowenii za taki mandat zapłacimy nawet 800 EUR. Z drugiej strony, na Litwie, w Łotwie, Finlandii, na Islandii czy na Cyprze za korzystanie z dróg nie zapłacimy ani grosza.

Jaki rodzaj winiety wybrać w trakcie podróży do Austrii?

Jeśli zamierzacie odwiedzić austriacką naturę lub skorzystać z uroków Wiednia i innych pięknych miast, to podróż samochodem będzie się wiązać z koniecznością wykupienia winiety. Wówczas możemy postawić na pakiet 10-dniowy, miesięczny lub roczny. Cena w zależności od typu pojazdu oraz ostatecznie wybranej winiety wahać się będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu euro. Warto jednak pamiętać, że w Austrii napotkamy też odcinki dodatkowo płatne (ceny wahają się od 5 do 11 euro).

Podczas planowania podróży przez Europę, wiele osób postanawia rozpocząć przygodę od Czech. To też dobra baza wypadowa na późniejszą przeprawę do Austrii. Ceny za winietę w Czechach to koszt od 300 do 1500 koron. Oczywiście, znacznie lepsze ceny oraz spokój ducha zyskamy kupując taką winietę online za pośrednictwem strony internetowej. Tutaj również do wyboru będziemy mieć wersje 10-dniowe, miesięczne oraz roczne. Tradycyjne winiety kupimy w Czeskiej Poczcie, na stacjach EuroOil oraz w niektórych automatach.

Jeśli zdecydujemy się przejechać przez drogi szybkiego ruchu w Czechach bez winiety, możemy spotkać się z mandatem w wysokości od 5 do nawet 100 tysięcy koron czeskich. Warto dodać, że w Czechach niektóre pojazdy są objęte taryfą ulgową (ich kierowcy zapłacą za winiety nieco mniej). Mowa o pojazdach elektrycznych oraz hybrydowych (o ile nie przekraczają wyznaczonego limitu spalin), a także o samochodach zabytkowych.

Oczywiście, przez Czechy można też przejechać bez winiet, ale wówczas musimy liczyć się z koniecznością korzystania z dróg, które są oznaczone jako bezpłatne (oznakowane literą D). Płatne trasy są oznakowane literą M i choć przyjdzie nam za nie nieco zapłacić, to dojedziemy do punktu docelowego znacznie szybciej i w bardziej komfortowy sposób.
Zapraszamy na wystawę „PLAKATY Z PRL – GARŚĆ PROPA...
Tuliszków: Kolejna inwestycja w trakcie realizacji...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.