Wideo: Barwne i muzyczne dożynki w Długiej Wsi

Dożynki Długa Wieś

Dożynki to największe w roku święto rolników. Jest ono ukoronowaniem całorocznego trudu oraz ciężkiej pracy. Obchodzone jest zawsze po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów. Dzisiaj, tj. 25 sierpnia rolnicy świętowali w Długiej Wsi w gminie Dobra.

Piękne wieńce i doskonali gospodarze
Barwny korowód, kolorowe wieńce i pyszny wiejski chleb zagościły dzisiaj w Długiej Wsi. Jak co roku wybrano starostów dożynkowych. Tym razem zostali nimi Renata Dzikowska z Dobrej oraz Mariusz Witkowski z Potworowa.

Starościną tegorocznych dożynek została Renata Dzikowska z Dobrej. Wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną a od dwóch lat prowadzą hodowlę ślimaków o powierzchni 17 arów. W skali roku osiągają zbiory wielkości około 5 ton. Specjalizują się w hodowli ślimaka Helix aspersa Muller, w Polsce zwanym „małym szarym afrykańskim”.

Starostą  Mariusz Witkowski z Potworowa od 21 lat prowadzi gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Posiada wykształcenie rolnicze. Gospodarstwo o powierzchni 40 ha nastawione jest na produkcję mleczną. W swojej hodowli posiada 80 krów mlecznych i 80 jałowizny. W ciągu roku oddane około 600 tys. litrów mleka. Pan Mariusz sukcesywnie rozwija i unowocześnia gospodarstwo, dbając o wysoki poziom mechanizacji, wyposażenie w nowoczesne maszyny do uprawy i zbioru plonów. Zakup sprzętu rolniczego i budowa nowoczesnej obory przeznaczonej do hodowli krów mlecznych to efekt skutecznego pozyskiwania dotacji ze środków Unii Europejskiej.

Długa Wieś z najpiękniejszym wieńcem
Jak zawsze w polskiej tradycji podczas uroczystości dożynkowych punktem kulminacyjnym jest rozdzielenie chleba upieczonego z nowej mąki. Chleb to najczcigodniejszy z pokarmów ludzkości, owiany czarem legend i nimbem wierzeń, związany z licznymi obrzędami i zwyczajami.

Po prezentacji wieńców dożynkowych komisja musiała wybrać ten najpiękniejszy. Zwycięzcami w tym roku byli przedstawiciele Długiej Wsi.
Nie zabrakło atrakcji muzycznych. Przed publicznością wystąpiły lokalne zespoły- Serenada, Alebabki oraz Orkiestra Dęta. Mieszkańcy mieli również okazję uczestniczyć w koncercie Mariusza Kalagi oraz wziąć udział w zabawie tanecznej.
 

 
Dobra: Dożynki Gminno Parafialne w Długiej Wsi
 

 
fot:M.JAC
 
Przykona: Samochód dachował w Olszówce. Ciężarna k...
VI Maraton Koleżeński czas start!

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Bolek w sobota, 25 sierpnia 2018 21:38

Starosta raczej jest po 30 - stce, oj redakcjo

Starosta raczej jest po 30 - stce, oj redakcjo
Gość
czwartek, 08 grudnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.