Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tornistry w powiecie tureckim zważone

tornistry

Osiem szkół podstawowych w powiecie tureckim zostało objęto akcją ważnie tornistrów prowadzoną przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku. W sumie na wadze postawiono w sumie 594 plecaki, a najcięższy ważył niema siedem kilogramów.

Waga tornistra powinna stanowić 10% maksymalnie 15% wagi dziecka, tornister powinien być umieszczony symetrycznie na środku pleców, górna część tornistra nie może być wyżej niż barki dziecka, dolna część tornistra powinna znajdować się na wysokości pasa. Spośród wszystkich plecaków, które zważono podczas akcji najcięższy ważył 6,86 kg i należał do czwartoklasisty.

W wyniku przeprowadzonych pomiarów wagi tornistrów w stosunku do wagi ciała ucznia w klasach I-IV w dopuszczalnej normie 10-15% masy ciała wynosiła 129 uczniów tj. 39,1%, a powyżej normy 15% masy ciała wynosiła 55 uczniów tj. 16%. Z tego wynika, że w klasach I-IV na 330 uczniów u 44,9% uczniów - obciążenie tornistrów nie zagrażało ich zdrowiu.

W klasach V-VIII w dopuszczalnej normie 10-15% masy ciała wynosiła 98 uczniów tj. 37,1%, a powyżej normy 15% masy ciała wynosiła 9 uczniów tj. 3,4%. W tym przypadku u mniej niż połowy uczniów, bo u 40,1% obciążenie tornistrów nie zagrażało ich zdrowiu.

Przyczynami nadmiernego obciążenia uczniów ciężarem tornistrów było: noszenie zbędnych ilości tj. książek, dużych butelek z wodą. Po zakończeniu ważenia tornistrów przeprowadzano rozmowy z dyrekcją placówek na temat wytycznych dotyczących tornistrów szkolnych, omówiono wyniki pomiarów, podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie problemu nadmiernego obciążania, możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników w szkole.

Pracownicy PSSE w Turku podjęli działania takie jak pogadanki dla uczniów w zakresie prawidłowego instruktażu pakowania i noszenia tornistrów, rozmowy z uczniami, przekazano ulotki dla rodziców z zaleceniami m.in. codziennego kontrolowania zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów.

Zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czy skolioza. Ciężar szkolnego tornistra/plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. Prawidłowo skonstruowany tornister powinien charakteryzować się szerokimi, regulowanymi i miękkimi szelkami, usztywnioną ścianką, która powinna przylegać do pleców oraz dodatkowym zapięciem spinającym szelki z przodu klatki piersiowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na lekkość tornistra – niektóre plecaki nawet bez zawartości mają dużą wagę.

Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).

Od wielu lat zwraca się uwagę na przeciążone tornistry/plecaki, które noszone przez dzieci są obok braku aktywności fizycznej jednym z czynników wpływających na występowanie wad postawy i bólu kręgosłupa.

Akcja "tornistry" będzie nadal kontynuowana w powiecie tureckim.

Celem tego przedsięwzięcia jest edukacja prozdrowotna ukierunkowana na profilaktykę wad postawy.

Zapoznawano uczniów z zaleceniami dotyczącymi właściwego wyboru tornistra, jak również wskazaniami jak prawidłowo zapakować plecak i kontrolować jego właściwe użytkowanie:
-waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia,
-powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
-jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
-cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
-tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
-długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców
-tornister należy nosić na obu ramionach,
-konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy,

Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, a także sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej postawy ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa.

Wyjątkowy koncert na dobrskiej scenie. Zapraszamy!
Projekt realizowany we współpracy z Wojewódzkim Fu...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 30 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.