Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

"Zgoda buduje, niezgoda rujnuje", czyli wspólne obchody 233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja

3 maja 1791 roku to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia została uchwalona Konstytucja 3 maja. Powszechnie przyjmuje się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie. Dzisiejsze święto było wyjątkowe również dla samorządu, bowiem pierwszy raz od wielu lat zorganizowali je wspólnie- Miasto Turek, Powiat Turecki i Gmina Turek.

Obchody wyjątkowego dla każdego Polaka dnia rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny. Przedstawiciele samorządów, placówek, instytucji z terenu całego powiatu tureckiego modlili się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

Chwilę później odbył się przemarsz delegacji na do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie miały miejsce uroczystości patriotyczne.

-Dziś niepotrzebne są nam walki wewnętrzne i spory polityczne. Dziś potrzebny jest nam jeden silny głos w naszych małych Ojczyznach. W Polsce, Europie i na świecie. Aby powiedzieć silne NIE przeciw łamaniu zasad demokracji i wolności, przeciw totalitaryzmowi i nacjonalizmowi, które coraz częściej pojawiają się na świecie. Ten głos potrzebny jest nam tu i teraz w budowaniu jedności i poczucia bezpieczeństwa w naszych miastach i miasteczkach. Według starej maksymy- zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Dziś w święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja chciałbym także podziękować mieszkańcom Turku i powiatu tureckiego za udział w wyborach samorządowych. Za to, że wzięli udział w święcie demokracji i oddali swoje głosy na swoich przedstawicieli wybierając między innymi burmistrza, radnych powiatu, radnych miasta, oraz gmin. Wszystkim dziękuję i życzę dobrej pracy na rzecz mieszkańców, naszego miasta, gminu i powiatu- mówił burmistrz miasta Turku Romuald Antosik.

Podczas wydarzenia przyznano nagrodę Starosty Tureckiego- Diament Powiatu Tureckiego. Otrzymała ją Janina Kolęda za całokształt działalności. Należy nadmienić, że pani Janina była radną Rady Miejskiej w Turku VIII kadencji, pracowała na rzecz lokalnej społeczności, jako najstarsza radna w Polsce. Działała ona społecznie oraz kultywowała tradycje regionalne, a także pielęgnowała patriotyzm i pamięć o Sybirakach.

-Widać, że jestem szczęśliwa, wzruszona i cieszę się. Cieszę się, że jesteśmy razem, że jesteśmy tutaj. Przed nami Orzeł, przed nami Biało- Czerwona, przed nami Maryja Królowa. Jesteśmy razem. Łączy nas prawo i sprawiedliwość. Łączy nas Turek. Niech tak jak dzisiaj będzie zawsze. Życzmy sobie- bądźmy razem- mówiła najstarsza w Polsce radna Janina Kolęda.

Tradycyjnie już przedstawiciele samorządów, placówek edukacyjnych i instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła Białego.
 
 
422640723 895855282282603 2374037222840147441 n
Tuliszków: Witaj majowa jutrzenko! Świeć naszej po...
Gm. Turek: Dzień Strażaka z życzeniami i odznaczen...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.