Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

To oni policzą nasze głosy. Jak zostać członkiem komisji?

turek wybory 2019
Już 13 października pójdziemy do urn wyborczych. Nad ich sprawnym przeprowadzeniem będą czuwać dziesiątki tysięcy ludzi zasiadających w komisjach wyborczych w całej Polsce. W powiecie tureckim zostanie powołanych aż 58 obwodowych komisji wyborczych. 
W wyborach do Sejmu i Senatu w każdym obwodzie do głosowania powołuje się tylko jedną komisję, która będzie odpowiedzialna za przebieg głosowania oraz liczenie głosów po zamknięciu lokalów wyborczych. W każdej komisji w naszym powiecie zasiądzie od 7 do 9 osób, w zależności od ilości uprawnionych do głosowania w danym okręgu. 
Kandydaci na członków komisji wyborczych mogą być zgłaszani tylko przez pełnomocników komitetów wyborczych lub upoważnione przez nich osoby. Kandydat musi mieć ukończone 18 lat i na stałe zamieszkiwać na obszarze województwa, w którym znajduje się dana komisja. Istnieje również możliwość samodzielnego zgłoszenia swojej kandydatury bezpośrednio do komisarza wyborczego, jednakże te zgłoszenia będą brane pod uwagę tylko w sytuacji, gdy trzeba będzie uzupełnić skład komisji ze względu na małą ilość kandydatów zgłoszonych przez komitety. Z kolei jeśli liczba kandydatów zgłoszonych przez komitety będzie większa od ilości miejsc, zostanie przeprowadzone losowanie. 
Zgłoszenia za pośrednictwem urzędów gmin właściwych terytorialnie dla miejsca położenia obwodowej komisji wyborczej należy dokonać najpóźniej do 13 września. Za pracę w trakcie trwania wyborów przewodniczący komisji otrzyma 500 zł, jego zastępca 400 zł, a członek zwyczajny 350 zł. 
Pilne! Interwencja saperów w Żukach
Gm.Turek: OSP Cisew z nowym wozem bojowym

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Olo w poniedziałek, 26 sierpnia 2019 00:15

Praca komisji jest wazna z uwagi na oczekiwaną uczciwość przy liczeniu głosów.

Praca komisji jest wazna z uwagi na oczekiwaną uczciwość przy liczeniu głosów.
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.