Brudzew: Po promocję i inwestorów do Singapuru

Singapur

Czy warto promować gminy podczas zagranicznych targów? Wójt gminy Brudzew przekonuje, że tak i wysyła przedstawicieli do Singapuru, na wydarzenie pod nazwą World Cities Summit 2020. Samorząd na udział w targach otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Pod koniec stycznia zamknięto nabór na stoisko regionalne podczas targów World Cities Summit 2020 w Singapurze, które odbywać się będą od 5 do 9 lipca tego roku. Jak poinformował Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego do udziału w wydarzeniu zakwalifikowało się łącznie osiem podmiotów. Są to gmina Września (15 pkt), gmina miejska w Chodzieży (14 pkt), gmina Międzychód 13 pkt, gmina Brudzew (12 pkt), Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski (11 pkt), Stowarzyszenie Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremskiego Ośrodka Wspierania Małej Przedsiębiorczości (11 pkt), gmina Piła (10 pkt). Do projektu nie zostały zakwalifikowane gmina Śrem (8 pkt) oraz miasto Poznań (6 pkt). Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego „Gospodarna Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.

To już kolejne targi - po Dubaju - odbywające się w odległym zakątku świata, na których zagości stoisko gminy Brudzew. Pojawia się jednak pytanie czy warto inwestować czas i środki w wydarzenia, które mogą nie przełożyć się na wymierne efekty dla samorządu i mieszkańców.

- Cały czas szukamy inwestorów, promujemy gminę Brudzew, zbieramy doświadczenia. Taki wyjazd jest to ogromne doświadczenie zarówno dla pracowników, jak i dla gminy. To już jest wyższa półka. Trzeba być profesjonalnie przygotowanym. Cieszymy się, bo kwota, jaką pozyskaliśmy to 60 tys.zł. Wspólnie robi to Urząd Marszałkowski oraz Centrum Obsługi Inwestora. My pokrywamy tylko 1500 zł - przekonuje wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski.

Koszty dla samorządu są stosunkowo niewielkie - udział w targach w Monachium wymagał od gminy opłacenia jedynie podróży, podobnie jak prezentacja podczas targów w Dubaju. W tym ostatnim przypadku gmina opłaciła jedynie koszt biletów- zdobyte doświadczenia i kontakty są natomiast bezcenne.

Co gmina Brudzew zamierza pokazać w Singapurze?

- Założenie jest takie, że gminy, które starają się o wyjazd przedkładają do konkursu oferty. My przedkładamy ofertę Centrum Logistycznego w Olimpii. Jedziemy również z re/KULTYWATOREM. Jesteśmy właścicielem gruntów i będziemy taką właśnie ofertę przedstawiać - mówi wójt Krasowski.

Samorząd Brudzewa skupia się na aktywnym poszukiwaniu inwestorów, co wymaga czasu, godzinnych spotkań i podróży - tych bliższych oraz tych dalszych.

- Można siedzieć za biurkiem i nic nie robić. My cały czas szukamy, a pozyskanie inwestora nie jest na pstryknięcie palca. Gdybyśmy nie wyjeżdżali powiedzieliby, że nic nie robimy. Jest to koło zamknięte. W środowisku biznesowym rozpoznają gminę Brudzew. Środowisko pozyskuje się nie tylko targami, ale również rozmowami - wskazuje Cezary Krasowski.

Samorząd za udział w targach nie płaci, za to aktywnie pozyskuje środki, które pozwalają na prezentowanie się podczas uznanych w świecie wydarzeń. Otwierają się w ten sposób drzwi do kontaktów z potencjalnymi inwestorami, które mogą wyjść także poza granice gminy Brudzew. Jak wskazuje wójt, udział w targach to nie tylko promocja gminy Brudzew, ale też całego powiatu.

Powstaje ulica Witosa. Koszt to około 969 tys. zł
Tuliszków: Judo, akrobatyka sportowa i narty w Mur...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.