Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tuliszków: Zielone światło dla budowy obwodnicy Grzymiszewa

Obwodnica

Wojewoda Wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Grzymiszewa w ciągu DK72. Tym samym dobiegł końca etap projektowania drogi i wykonawca może przystąpić do robót budowlanych. To oznacza również uruchomienie procesu wypłaty odszkodowań za przejęte pod budowę drogi nieruchomości.

Obwodnica Grzymiszewa w ciągu DK72 jest jedną z ośmiu inwestycji przewidzianych do realizacji w województwie wielkopolskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. To pierwsza obwodnica, dla której wydana została decyzja ZRID. Zadanie jest realizowane w formule Projektuj i buduj. Umowa z wykonawcą opiewa na kwotę 18 mln zł. 

Co oznacza decyzja ZRID
Decyzja ZRID zatwierdza granice terenu pod budowę drogi. Po wydaniu decyzji, z mocy prawa, nieruchomości znajdujące się w granicach wyznaczonego terenu zostają przejęte przez Skarb Państwa (GDDKiA). Jednocześnie uruchamiany zostaje proces wypłaty odszkodowań za zajęte grunty. 

Zakres umowy
28 czerwca 2021 r. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę 1,8-kilometrowej obwodnicy Grzymiszewa w ciągu DK72. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal (partner). Umowa o wartości ponad 18 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 27 miesięcy od daty jej zawarcia (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). W ramach umowy wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska niezbędne decyzje, a następnie wybuduje drogę.  Planowany termin oddania do ruchu to II kwartał 2024 r.

Przebieg
Nowa trasa ominie Grzymiszew od południa, a następnie poprzez rondo włączy się do istniejącej DK72. Podstawowym celem jej budowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza Grzymiszew. DK72, która stanowi dojazd do autostrady A2, jest niezwykle ważna dla układu komunikacyjnego wschodniej części woj. wielkopolskiego. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa zarówno mieszkańców Grzymiszewa, jak i kierowców podróżujących po DK72. Wzrośnie również komfort przejazdu pomiędzy Koninem a Turkiem, a w dalszej perspektywie także z kierunku Sieradza i Łodzi.

Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim
Dotychczas zawarliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnic Gostynia, Grzymiszewa, Strykowa, Żodynia oraz Koźmina Wielkopolskiego. 


W ramach Programu w województwie wielkopolskim powstanie łącznie osiem obwodnic: 
• Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
• Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15, 
• Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15, 
• Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
• Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
• Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,
• Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,
• Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72.

 

Wyjątkowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu Sam...
Tancerze Ognia „Phoenix Wings” rozpoczynają działa...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - Bb w niedziela, 27 listopada 2022 20:29

Przecież wg parti żądzącej już jakiś rok temu ta obwodnica była w fazie budowy.

Przecież wg parti żądzącej już jakiś rok temu ta obwodnica była w fazie budowy.
Gość - Gość w sobota, 26 listopada 2022 11:18

Kiedy będzie budowana obwodnica Tuliszkowa?

Kiedy będzie budowana obwodnica Tuliszkowa?
Gość - Z.Filipowicz fan PiS i VW w sobota, 26 listopada 2022 14:37

Odsuniemy PiS od władzy będą pieniądze z KPO na obwodnicę i inne inwestycje .Szkodników z PiS wyślemy na zieloną łączkę . Proste ? Proste.

Odsuniemy PiS od władzy będą pieniądze z KPO na obwodnicę i inne inwestycje .Szkodników z PiS wyślemy na zieloną łączkę . Proste ? Proste.
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.