Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Święconka na powietrzu i liturgia online

Święconka

Tradycyjnie w poranek Wielkiej Soboty w kościołach całej Polski odbywa się święcenie pokarmów. Tego dnia wieczorem celebrowana jest także Wigilia Paschalna – najważniejsza msza w całym roku liturgicznym. Od ubiegłego roku święta wielkanocne wyglądają jednak zupełnie inaczej, a wierni na modlitwie jednoczą się podczas transmisji online.

Zwyczaj pójścia do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym znany jest w Polsce od wieków. Do poświecenia zanosimy pokarmy, które spożywane będą podczas uroczystego wielkanocnego śniadania. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmują malowane i ozdabiane jajka, które są uznawane za symbol nowego życia. Często w koszyczkach znaleźć można m.in. wędlinę, chleb czy też miód. Po krótkiej modlitwie kapłan wodą święconą błogosławił przyniesione święconki, które bardzo często są przystrajane bukszpanem.

W ubiegłym roku święconkę błogosławiono w domach. Najnowszy dekret biskupa wskazuje natomiast, że w parafiach można zorganizować tradycyjne poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, ale jedynie na zewnątrz kościoła, przy zachowaniu norm sanitarnych. Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem norm sanitarnych. Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, należy zachęcić do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy.

Wieczorem Wielkiej Soboty odprawiana jest także msza Wigilii Paschalnej, podczas której świeci się ogień, od którego zapalany jest paschał. W tym roku obrzęd ten będzie pominięty, a w trakcie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych nie będzie pokropienia wodą święconą. Ograniczono także liturgię słowa. Nadto przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić wart strażacy ani inne służby. W parafiach w Dobrej i w Brudzewie zmarłego Jezusa nie będą strzec tradycyjni Turkowie. Nie będzie też tradycyjnych procesji rezurekcyjnych. Kapłan monstrancją pobłogosławi w bramie kościoła całą okolicę.

Podobnie jak w ubiegłym roku wiele parafii będzie transmitować liturgię w internecie. Dziś o 15.00 na wspólne czuwanie online zaprasza Parafia NMP Królowej Polski w Kaczkach średnich, a o 21.00 rozpocznie się transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej. Msza święta w niedzielę wielkanocną w Kaczkach Średnich będzie transmitowana o godz. 11.30, zaś w poniedziałek wielkanocny - o 9.30.

Transmisję oglądać można TUTAJ

„Życzenia Świąteczne dla Seniora” od kadry Hufca P...
Ruszyła IX edycja konkursu dla organizacji pozarzą...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.