Gm.Turek: Uroczysta sesja Rady Gminy na zakończenie pracowitego roku 2018

Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk

-Tradycją się stało, że w tym okresie świąteczno-noworocznym spotykamy się wspólnie na sesji na której z końcem roku chcemy podsumować kończący się rok. W tym okresie świątecznym chcielibyśmy złożyć sobie również życzenia. Rok 2018 dobiega końca- rozpoczął uroczystą sesję Rady Gminy Turek wójt Karol Mikołajczyk.

Wójt przedstawił wszystkie dokonania i podjęte w ostatnim czasie działania. Wspomniał, że rok 2018 jest to czas ważnych rocznic. Mowa tu między innymi o 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości czy 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tych okazji w całej gminie organizowano wiele uroczystości przypominających o historii Polski. Wójt przypomniał, że rok 2018 to również czas wyborów samorządowych.

-Jeśli chodzi o naszą gminę, to w wyborach wzięło udział ponad 4 tysiące mieszkańców na ponad 7,5 tysiąca uprawnionych, co daje 53,3 % jeśli chodzi o frekwencję. To dobra średnia frekwencja jeśli chodzi o nasz powiat czy nasze województwo- mówił Karol Mikołajczyk.

W roku 2018 w gminie Turek inwestycji zrealizowano na kwotę 23,5 mln.zł. W poprzedniej kadencji właśnie na inwestycje przeznaczono około 7 mln.zł. Dlaczego była to aż tak duża kwota wyjaśnił wójt dodając, że rok ten był wyjątkowo pracowity.

Karol Mikołajczyk wymienił między innymi takie przedsięwzięcia, jak modernizacje stacji uzdatniania wody, budowę drogi Obrzębin- Słodków Kolonia, budowę sieci kanalizacji sanitarnej, budowę odcinków sieci wodociągowych, budowę przydomowych publicznych oczyszczalni ścieków, rozbudowę oświetlenia ulicznego, przebudowę i remonty dróg, rozbudowę cmentarza, modernizację Szkoły Podstawowej w Kaczkach Średnich, zadania w ramach funduszu sołeckiego- głównie remont świetlic wiejskich.

-Dlaczego udało się zainwestować ponad 23,5 mln.zł? Ponieważ udało nam się pozyskać duże ilości pieniędzy z zewnątrz. Dlaczego w tym roku była tak duża kwota a w poprzednich niższa? Bo większość tych pieniędzy pozyskanych pojawiła się właśnie w 2018 roku- tłumaczył wójt gminy Turek.

Działalność gminy to nie tylko zadania inwestycyjne. Dużo pracy radni włożyli w dostosowanie szkół do obowiązującej reformy oświaty, a w najbliższym czasie konieczny jest rozwój infrastruktury co związane jest z przyrostem mieszkańców w gminie.

Wójt Mikołajczyk wspomniał o pomocy społecznej udzielanej mieszkańcom w tym pieczy nad osobami niepełnosprawnymi, zasiłkami czy realizowanymi programami rządowymi.

-Budżet na 2019 jest ostrożny, bo tak do końca nie wiemy, jak będą się kształtować ceny usług pracy budowlanej, branży drogowej. Czy gwałtowny wzrost cen po roku 2017 był spowodowany rokiem wyborczym? Przekonamy się. Wyzwaniem będzie skorzystanie przez gminę z Rządowego Programu Budowy Dróg Lokalnych czy z Rządowego Programu Czyste Powietrze. Nie ukrywam, że wiążemy z tym duże nadzieje- mówił wójt.

Wyzwaniem będzie dla gminy zagospodarowanie terenów pokopalnianych, czy uskutecznienie działań związanych z drogami krajowymi w tym ścieżek rowerowych.

Wójt podziękował wszystkim osobom, z którymi współpracował w ostatnim czasie o czym przeczytać można tutaj:

 
Gm.Turek: „Wsparcie, dobra współpraca, pełna zgoda...
Władysławów: W przyszłym roku najwięcej zainwestuj...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Michaaasz w sobota, 29 grudzień 2018 16:55

Dlaczego usuwacie komentarze? Co za kraj...

Dlaczego usuwacie komentarze? Co za kraj...
Gość - Michaaasz w sobota, 29 grudzień 2018 16:02

Pracowity? Gdzie ścieżka rowerowa do Turkowic? Szanowny Panie Wójcie dlaczego się pan nie interesuje tą stroną powiatu? Aaa gdzie Pan mieszka?

Pracowity? Gdzie ścieżka rowerowa do Turkowic? Szanowny Panie Wójcie dlaczego się pan nie interesuje tą stroną powiatu? Aaa gdzie Pan mieszka?
Gość
środa, 11 grudzień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.