Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc…”, czyli Gala Samorządowa Powiatu Tureckiego

Gala Samorządowa 2019

Dzisiaj, tj. 1 lutego w Klubie Barbórka spotkały się samorządy z wszystkich gmin powiatu tureckiego. W tym roku frekwencja wyjątkowo dopisała, a podczas gali organizatorzy mieli zaszczyt przywitać wielu znamienitych gości. Organizatorami tegorocznej gali byli starosta turecki Dariusz Kałużny, prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Marek Sawicki, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku Marek Pańczyk i prezes Tureckiego Klubu Ekologicznego Zdzisław Czapla.

Viribus Unitis
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Sobczak, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Arkadiusz Przybyła, doradca Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna Mariola Rakiewicz, dyrektor Delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Koninie Arkadiusz Chmielewski, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk.Rafał Miernik.

- Wydarzenia takie jak dzisiejsze Spotkanie Noworoczne już na stałe wrosły w życie każdej społeczności. Budują naszą wspólnotę i dają dobry początek pozytywnym relacjom. Są również dobrą okazją dla dokonywania podsumowań, składania podziękowań i przekazywania sobie życzeń noworocznych- mówił starosta Dariusz Kałużny.

W swojej wypowiedzi starosta wspomniał o trudnym zadaniu z jakim przyjdzie zmierzyć się powiatowi tureckiemu. Mowa tu o końcu przemysłu paliwowo- energetycznego. Aby osiągnąć zamierzone cele potrzebna jest współpraca.

-W realizacji każdego projektu - upatruję współpracę i dialog, gdyż tylko współpraca z ludźmi daje niesamowite możliwości - pozwala dokonywać rzeczy wielkich. Musimy wspólnie pracować, rozmawiać, a być może i spierać się - ale tylko w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

Kałużny nawiązał do wielkiego wydarzenia, jakim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspomniał również o rozwoju opieki zdrowotnej i zobowiązał się kontynuować rozpoczętą w poprzedniej kadencji pracę nad zabezpieczeniem właściwego kierunku rozwoju powiatowego szpitala. Prace powiatu skierowane będą między innymi w stronę uatrakcyjnienia ofert edukacyjnych. W tym miejscu pogratulował dyrekcji I LO w Turku otrzymanej w ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy „Srebrnej Tarczy”. Starosta poinformował, że już niebawem uruchomiona zostanie profesjonalna strzelnica z której obok „terytorialsów” będą mogli korzystać członkowie kół myśliwskich, klasy mundurowe, przedstawiciele LOK i inni pasjonaci sportów strzeleckich.

Nagrody, podziękowania, gratulacje
Gala Samorządowa to uroczyste przyznawanie tytułów i nagród dla osób najbardziej zasłużonych swoimi działaniami w roku minionym. I tak Człowiekiem Powiatu Tureckiego został Dariusz Grajkowski.
Rolnikiem Roku 2018 decyzją Rady Powiatu WIR uznano Waldemara Witczaka z Psar w gminie Przykona.

Firmą roku zostało przedsiębiorstwo PosGlanc Tomasz Glanc, a tytuł Człowieka Zatroskanego o Środowisko lokalni ekolodzy przyznali Marianowi Selewskiemu.

Wręczono także nagrody specjalne dla osób dbających o współpracę i wspierających działania na rzecz rozwoju terenów wiejskich powiatu tureckiego. Wyróżnieni zostali powiatowy lekarz weterynarii Jan Radzimski, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Turku Krzysztof Buchelt, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler- były kierownik Agencji Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa w Turku. Wyróżnienia wręczyli starosta turecki Dariusz Kałużny oraz przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński.

Wyrazy uznania przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu skierowali w stronę przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Turku Marka Pańczyka, który jest najlepszym ambasadorem rolników województwa wielkopolskiego i kraju.

Na szczytny cel
Tradycją stało się, że uczestnicy spotkania wykupując cegiełki wspierają potrzebujących mieszkańców powiatu tureckiego. W tym roku zbierano środki na rzecz Wiktora Bergandego, ośmiolatka z Malanowa, który walczy z ciężką genetyczną chorobą - klątwą Ondyny, czyli zespół wrodzonej hipowentylacji. Na świecie cierpi na nią zaledwie kilkaset osób. U chorych dotkniętych klątwą Ondyny oddychanie nie jest procesem automatycznym, w związku z tym muszą oni pamiętać o tym, aby wziąć oddech. Życie małego Wiktora i jego rodziny poprawić może operacja polegająca na wszczepieniu stymulatora przepony. Ta jest jednak niezwykle kosztowna - potrzeba łącznie ok. 400 000 zł.

Drugim celem jest wsparcie rodziny Bugajów z Chylina. Obie córki państwa Edyty i Ernesta Bugajów - 9-letnia Wiktoria i 4-letnia Dagmara chorują na autyzm atypowy. Mąż jest na rencie chorobowej, od 2016 jest całkowicie niezdolny do pracy. Z rodziną mieszka też 34-letni brat pani Edyty, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe i mama, która ma pierwszy stopień niepełnosprawności, która także jest na rencie chorobowej. Rehabilitacja córek, codzienne dojazdy i opieka nad członkami rodziny pochłania nie tylko czas, ale też sporo pieniędzy.

Największe brawa otrzymali artyści ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego.

Toast wieńczący oficjalną część tegorocznego Spotkania Noworocznego Powiatu Tureckiego wzniósł przewodniczący Rady Powiatu, Piotr Szewczyński.


 

Sławomir i Brathanki gwiazdami tegorocznych Dni Ma...
„Dbając o środowisko należy zacząć od siebie…”, cz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.