Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Powiatowe podsumowania i plany, czyli samorządowe spotkanie noworoczne

Spotkanie noworoczne
Po blisko trzyletniej przerwie powróciło Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego. To tradycyjnie okazja do podsumowania minionego roku i wskazania planów na najbliższe miesiące, ale też m.in. niesienie pomocy, ponieważ wydarzeniu kolejny raz towarzyszył charytatywny akcent.
 
 
Organizatorami tegorocznej gali był samorząd powiatu tureckiego, Turecka Izba Gospodarcza, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku, a także Turecki Klub Ekologiczny. Zebranych gości, wśród których znaleźli się m.in. minister Ryszard Bartosik, poseł Leszek Galemba, wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu tureckiego, a także pracownicy służb inspekcji i straży, powitał starosta Dariusz Kałużny. W imieniu samorządu powiatowego podziękował on za dotychczasową dobrą współpracę i wszelką pomoc, która ma znaczący wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy powiatu tureckiego i całego regionu. Specjalne podziękowania trafiły do służb wojewody wielkopolskiego oraz ministra Ryszarda Bartosika.

- Stoję przed państwem jako reprezentant zarządu i rady powiatu tureckiego, z którymi wspólnie podejmujemy określone decyzje i podejmujemy konkretne działania. Właśnie za tę współpracę, służącą wspólnemu dobru serdecznie dziękuję. Życzę by nadchodzące miesiące były czasem satysfakcji z trudnej służby na rzecz lokalnej społeczności, abyśmy ten czas - jakże ważny dla przyszłości powiatu tureckiego dobrze wykorzystali. Niech rok 2023 będzie rokiem odpowiedzialnych decyzji i dobrych działań, czego powiatowi i jego mieszkańcom, państwu i sobie z całego serca życzę - mówił starosta Dariusz Kałużny.

Analizę tego, co w minionym roku wydarzyło się w powiecie tureckim wszyscy zebrani mogli obejrzeć w przygotowanym materiale filmowym, gdzie wspominano m.in. o niebagatelnym środkach zewnętrznych, pozyskanych m.in. z funduszy rządowych. O tym, jak ważne było wsparcie w trudnym czasie mówił Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Turku, Krzysztof Kałużny.

- Wiele problemów udało się rozwiązać dzięki wsparciu rządowemu, pomocy dla rodzin, pomocy przy zakupie węgla. Kieruję słowa podziękowania dla ministra Bartosika dla parlamentarzystów. Liczymy, ze ten rok przyniesie nam wiele pozytywnych zmian - wskazywał reprezentant Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
 
Pandemia odcisnęła swoje piętno także na działalności Tureckiego Klubu Ekologicznego.

- W przestrzeni publicznej często pojawiają się dziwne pomysłu, które mają poprawić środowisko naturalne , a w rzeczywistości szkodzić człowiekowi. Rok 2020 i 2021 to trudny czas dla działalności naszego stowarzyszenia. Pandemia ograniczyła możliwości działania i wspólnego omawiania spraw. Szczęśliwe rok 2022 to czas stopniowego powrotu do rzeczywistości. Zajmowaliśmy się chociażby wykorzystywaniem ciepłych wód termalnych - podkreślał Zdzisław Czapla, prezes stowarzyszenia skupiającego ekologów.
 
Podczas wydarzenia, którego termin zbiegł się z rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę trudno było uniknąć odniesień to tragicznych wydarzeń, rozgrywających się za naszą wschodnią granicą.

- Warto jest ze wszystkich trudnych momentów w naszym życiu wyciągać wnioski, najlepiej wnioski pozytywne. Jakby nie patrzeć na ta te dwa wydarzenia - pandemię i wojnę w Ukrainie - to one nas bardzo zjednoczyły, dały nam dużo do myślenia. Obchodzimy dziś tragiczną rocznicę zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę, współczujemy naszym braciom Ukraińcom, ale od pierwszego dnia tej agresji tak bardzo im pomagamy. Mimo tych złych zdarzeń dla samorządu, dla powiatu i wszystkich gmin powiatu tureckiego i sąsiednich powiatów, był to rok dobry pod względem inwestycyjnym i to we wszystkich dziedzinach- podkreślał minister Ryszard Bartosik.
 
O planach na najbliższą przyszłość mówił również prezes Tureckiej Izby Gospodarczej, Damian Brzóska. - To bardzo dobra okazja do tego, abyśmy wymienili zdania i poglądy po to, abyśmy wspólnie - tak jak dotychczas - mogli realizować pozytywne projekty - mówił prezes TIG.
 
O tym, że powiat turecki to nie tylko urok wielkopolskiej wsi, ale też rozwój, inwestycje i przede wszystkim - bardzo ważna część Wielkopolski wschodniej, która się wspaniale rozwija mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska, reprezentując jednocześnie ministra Zbigniewa Hoffmana. Poseł Leszek Galemba również dostrzegł zmiany, które dzięki współpracy rządu i samorządu zachodzą w powiecie tureckim, w oparciu o zrównoważony rozwój.
 
Noworoczne spotkanie samorządów powiatu tureckiego to także okazja do niesienia pomocy. Również w tym roku nie zabrakło tzw. „cegiełek dobrych uczuć”, z których sprzedaży dochód przeznaczony zostanie na wsparcie 15-letniej Ani Wudarskiej, mieszkanki gminy Tuliszków. Ania jest jedną z sześciorga rodzeństwa i znajduje się pod opieką swojej siostry. Nastolatka obarczona jest wieloma schorzeniami i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Każde wsparcie jest zatem nieocenione. Całość wieczoru uzupełnił występ uzdolnionej młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Turku.

Tuliszków: Sekretarz „internowany”, czyli niby jes...
Izabela i Tomasz Andrzejewscy nagrodzeni podczas s...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Jerzy w wtorek, 28 lutego 2023 14:00

Kto płacił za tą imprezę, podatnicy?

Kto płacił za tą imprezę, podatnicy?
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.